:: přihlášení
Jméno a heslo

:: menu
:: náhodná galerie
:: sponzoři

archa

půjčovna a prodej chlazení Moravec

cefast

Školení a cvičení na raftových člunech

17.května 2011 | Robert Eichler | SDH Ďáblice | 3345 zobrazení | 0 komentářů | tisk

Počátky našeho zájmu o raftový vodácký sport a cvičení vodních záchranných technik jsou datovány do povodňového roku 2002. Tehdy jsme se v rámci nasazení Integrovaného záchranného systému zúčastnili záchranných prací v zaplavené Libni, kde jsme se pohybovali právě na raftových nafukovacích člunech. Tam jsem se rozhodli, že bohaté praktické zkušenosti, získané při této živelné katastrofě, zdokonalíme a prohloubíme.

Prvním krokem bylo pořízení veškerého chybějícího vodáckého vybavení, abychom dostáli všem bezpečnostním požadavkům, a to jak pro samotný pohyb na divoké vodě, tak pro plnění náročných záchranných úkonů. Dalším krokem bylo školení, které jsme absolvovali u agentury Adventura. Na tomto náročném školení jsme si doplnili veškeré vodácké teoretické znalosti, doplněné o zásady poskytnutí první pomoci na vodě. Na umělém kanále v Tróji jsme pak prošli praktickým školením a nácvikem jak samotné jízdy, tak i vodní záchrany na divoké vodě.

Následně jsme se začali zúčastňovat raftových závodů, kde jsme v náročné konkurenci profesionálních záchranných složek vždy reprezentovali se slušným výsledkem. Konkrétně se jedná o Mistrovství republiky hasičského záchranného sboru ČR v raftové jízdě na divoké vodě a Jarní splutí Sázavy, které každoročně pořádá Sportovní klub Hasiči Praha.

Pro zdokonalení znalostí a dovedností využitelných při práci na vodě pak pořádá naše SDH školení a cvičení na raftech pro členy jednotky požární ochrany. Cvičení probíhá každým rokem na horním toku řeky Vltavy. Letos se konalo o víkendu 13.-15. května, trasa vedla z Vyššího Brodu do Českého Krumlova. Během školení a nácviku jsme si opakovali teoretické znalosti, nacvičovali záchranné techniky a předávali znalosti novým členům jednotky.

Vlastní program školení a cvičení vypadá následovně:

- teoretické znalosti - vybavení a výstroj, údržba výstroje, ovládání člunu, vodácká terminologie, zdravověda, vodní záchrana,

- nácvik záchrany tonoucího,

- nácviky na sjezd a slalom v kategorii R4 - raft se čtyřčlennou posádkou,

- techniky jízdy na klidné vodě - přímá jízda, změny směru,

- techniky jízdy na tekoucí a divoké vodě - přímá jízda, otáčení, nájezdy z proudu do protiproudu přejezdy proudu, průjezd válce, přejezd válce.