:: přihlášení
Jméno a heslo

:: menu
:: náhodná galerie
:: sponzoři

archa

půjčovna a prodej chlazení Moravec

cefast

Vichr ve Vysokých Tatrách

1.února 2005 | Robert Eichler | SDH Ďáblice | 3007 zobrazení | 0 komentářů | tisk

Vážení přátelé, o víkendu jsem navštívil Vysoké Tatry. Podhled je to opravdu zoufalý.

Následky vichru, který tatranské lesy poničil v noci 20.11.2004, jsou na fotkách (viz. fotogalerie) zmírněny tím, že je krajina momentálně zapadána sněhem. Zbytky stromů připomínající rozlomené sirky, hyzdí celé stráně. Přístup do bývalých lesů je téměř znemožněn vysokými závějemi, ale přesto někteří bodří dřevorubci pracovali i o víkendu. Dle vyjádření místních domorodců je dřevo znehodnoceno tím, že většinou došlo k přelomení stomů, čímž byla narušena jeho struktura a dřevo se nehodí jinak, než ku topení.

Dle iDNES: "Podle některých televizních záběrů se Tatry místy proměnily v měsíční krajinu. Škody prozatím nebyly oficiálně stanoveny, ale podle prvních odhadů to budou přinejmenším stovky milionů korun. Některé prognózy tvrdí, že škody v Tatrách se budou odstraňovat patnáct až dvacet let."

"Slovenská vláda vyčíslila škody po listopadové vichřici, která zničila i Vysoké Tatry. Nepřízeň počasí podle ní napáchala škody za 7,8 miliardy slovenských korun. S žádostí o úhradu nákladů na obnovu Tater se vláda obrátí na Evropskou komisi."

V sobotu jsem byl přítomen předání šeku v Grandhotelu Praha v Tatranské Lomnici na 300.000,- Kč starostovi obce Vysoké Tatry Tatranská Lomnice od Ministerstrva pro místní rozvoj ČR na obnovu poničených Tater.