:: přihlášení
Jméno a heslo

:: menu
:: náhodná galerie
:: sponzoři

archa

půjčovna a prodej chlazení Moravec

cefast

VI. Mistrovství HZS ČR posádek raftových člunů 2004

4.srpna 2004 | Robert Eichler | Soutěže | 2652 zobrazení | 0 komentářů | tisk

Rok se nám sešel s rokem a opět přišel čas na Mistrovství HZS ČR v jízdě na raftech na divoké vodě na kanále v Tróji. Tentokráte byl termín stanoven na 19.6. Naše SDH - jediné mezi profesionály - se opět zúčastnilo nasazením dvou družstev. A stejně jako loni i letos bylo jedno družstvo zformováno z profesionálních odchovanců Báry a druhé z pouhých amatérů, ovšem již ošlehaných jedním ročníkem.

Sraz s prezenčkou byl na HZS 3 v Holešovicích v 8:00, což ne všichni v tak časnou ranní hodinu uvítali. Během hlášení se dorazivších družstev probíhala živá diskuse na témata: rafty, voda, válce, vracáky, vítězství, zklamání, družstva po 4 a 6ti, hlad (Švadla). Vizuálně jsme oťukávali své letošní soupeře a s troškou obav jsme zjistili, ze v přihlášených družstvech chybí naše jediná jistota, Beroun. Poté, co dorazila všechna družstva a vykonala prezenčku, vyrazila kolona účastníků na místo události, Trojský kanál. Odjezd ještě trošku okořenil Dio, jenž se jal uvést Ještěra (Škoda Favorit zelené barvy) do zpětného chodu, ovšem ve zpětném zrcátku si z neznámých důvodů nevšiml přívěsu s raftem. Náraz byl nevyhnutelný. Přívěs poskočil, Ještěr chcípl. Naštěstí nic vážného.

Po příjezdu na parkoviště u Trojského kanálu bylo zahájeno vybalování, převlékání, dofukování raftů (letos jsme zvolili metodu přivezení nafouklého raftu), a prohlídka kanálu. Ten nás nemile překvapil. Bylo v něm totiž nějak méně vody, než při našem tréninku. To znamenalo, že manévry budou těžší a bude potřeba veškerého umu a většího citu při projíždění branek a náklonech, tedy všeho, čeho se nám nedostávalo.
Následovalo pár organizačních rad, rozlosování čísel a nástup. Posádka profesionálů č. 4 a posádka angažovaných začátečníků č. 10. Ještě jedna zkušební jízda, kterou jsme trošku uklidnili napětí, jednu branku jsme úplně vynechali (nějak byla přehlédnuta). Adrenalin se uvolňoval v míře přímo úměrné pohledu na secvičené soupeře a divoce zurčící vodu.

Start v 10:00, první slalom posádky po čtyřech. První z našich posádek přišla na řadu ta Bářina (č. 4.) s červeným vratkým, ale rychlým raftem. Ihned po startu nasadila neuvěřitelné tempo, první zelená branka po vodě, pak následuje protivodná červená pravá (vracák je krátký a úzký), pravý náklon a rychle na levou stranu kanálu, pak červená protivodná levá (dlouhý, široký vracák, ovšem zakončený nepříjemným zalévajícím válcem), náklon vlevo, zelená branka před lávkou a rychle mezi kozy. Čas vynikající.

Na startovní beton přiráží další ďáb(e)lická posádka č.10 se zeleným, stabilním, ale pomalým raftem. Start zvaný "zrychlený přesun zpomalovaný drážděním vody pádly", první zelená po vodě dobrá, pravá červená zdolána jen s největší námahou (zatraceně krátký vracák v dost velkém proudu), pravý náklon a rychle se připravit nalevo, nalevo, nalevo, tak nic, tak alespoň tu poslední zelenou jak nevešli všichni .!?
Během prvního slalomu družstev po šesti přesouváme rafty za pomoci Ještěra s Diem zpět na start k druhému slalomu a rozebíráme stav. První družstvo OK, druhé družstvo všechno špatně.

A už je tu druhý pokus. Družstvo č. 4 vyráží, skvělý start a první branka, druhá no a další konání zoufalců lapajících po dechu již korigují pomocné záchranářské složky, bděle střežící prostor kanálu. Družstvo č. 10. Start, první zelená branka (schválně se zhoupla a Ejschimu zavadila o pádlo), další pravá červená, náklon, zuřivé pádlování, levá červená, náklon, zelená před lávkou, kozy a je to.
Během přesunu na start hodnotíme slalom. Obě družstva máme jeden dobrý a jeden špatný pokus. Záleží na čase.

Po té následoval sjezd. Zde je třeba se pouze zmínit o tom, že družstvo č. 4 má v technice sjezdu naprosto jasno, kdežto družstvo č. 10 mlhavo, zatemněno a kouřmo. Podle toho to i dopadlo a je naprosto jasné, čemu je potřeba se věnovat v přípravě na příští ročník.

Za zmínku ještě stojí organizace vyhlašování výsledků tohoto ročníku. Byl to běs, byl to běs. Oproti stanovenému času vyhlášení výsledků se tak stalo o téměř hodinu později, což někteří, zvláště účastníci závodu ze vzdálenějších míst republiky, nesli s viditelnou nervozitou. Jen pro upřesnění, sčítají se lepší časy ze slalomu s časem ze sjezdu. Tři tabulky (slalom, sjezd, dohromady). V momentě, kdy byl písknut nástup s vyhlášením výsledků a již byly rozdávány poháry vítězům , přišlo se na to, že je to vlastně sečteno špatně. Takže to znamenalo další čekání na zaručeně správný výsledek, které ovšem již ne všichni podstoupili.

Mimochodem když se při vyhlašování výsledků dozvíte, že jste se umístili na sedmém místě, máte z toho ohromnou radost, a když se nakonec ukáže, že ve skutečnosti slavíte místo jedenácté, tak vám to zkazí celé odpoledne.